E-Sigara DOKTOR YORUMLARI

Dünya Sağlık Örgütü, sigara yerine elektronik sigarayı tavsiye etti

 

DSÖ: Nikotin için sigara içenler, katran yüzünden ölüyor. Katransız nikotin sağlayan e-sigara’nın kullanımı artırılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sigara yerine elektronik sigaranın kullanılmasını tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ‘31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü’ çerçevesinde sigaranın zararlarını, alanında uzman doktorlarla tartışarak konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Vatan'da yer alan habere göre, dünyada her 6 saniyede bir kişinin sigara ve sigaraya bağlı sebeplerle hayatını kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, elektrikli sigaranın hayat kurtardığını kaydetti.

Sigara bağımlılarının nikotin ihtiyacı karşılandığı sürece ölümcül hastalıklardan büyük oranda korunabileceğini belirten uzmanlar, e-sigarayı “asrın tıp mucizesi” olarak nitelendirdi.

Ayrıca uzmanlar, “Nikotin için sigara içenler, katran yüzünden ölüyor. Katransız nikotin sağlayan e-sigara’nın kullanımı artırılmalı. Bu sayede milyarlarca insanın sağlığı güvence altına alınmış olur” açıklamasında bulundu.

2003 yılında Çin’de icat edilen e-sigara sadece Avrupa’da 7 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

 

Amsterdam'daki Avrupa Kardiyoloji Derneğinin yıllık kongresinde sunulan yeni bir araştırmaya göre elektronik sigara kullanımı kalp kroner dolaşımı ve oksijen kaynağı üzerinde doğrudan bir olumsuz etkiye sebep olmaz.

Onassis Kalp Cerrahi Merkezi'nde araştırmacılar, baş araştırmacı Dr Konstantinos Farsalinos önderliğinde, elektronik sigara kullanımının kroner arterlerin kalbe maksimum kan ve oksijen besleme yeteneğine etkilerini değerlendirdi.
30'u sigara ve 30'u elektronik sigara içen olmak üzere 60 katılımcıdaki kroner kan akımının maksimum performansı sigara içilmeden önce ve 2 adet sigara içildikten sonra ve, ayrı bir günde, 15 dakika süre ile 18mg/ml nikotin konsantrasyonu içeren elektronik sigara kullandıktan sonra ölçüldü. elektronik sigara kullanıcılarında, kroner dolaşım, benzer elektronik sigara cihazı kullanılarak, elektronik sigarakullanmadan ve 15 dakika boyunca kullandıktan sonra değerlendirildi. 

Baş araştırmacı Dr Konstantinos Farsalinos " Bu araştırma elektronik sigaranın kroner dolaşım üzerinde etkilerinin incelendiği ilk çalışmadır" dedi ve ekledi "Kalbe kan sağlayan kroner arterlerin yeteneğinin düşmesinin sigara içenlerdeki erken(anında) olumsuz etkilerinden biri olduğunu biliyoruz. Bizim amacımız elektronik sigara kullanımının benzer etkilerinin olup olmadığını test etmekti."

2 sigara içtikten sonra araştırmacılar maksimal kroner kan akımında %16 azalma ve akış direncinde %19 yükselme gözlemledi. Ancak, elektronik sigara kullanımından sonra maksimal kroner kan akımında ve akış direncinde referans(başlangıç) ölçümüne göre bir fark olmadığı gözlendi. Doktor Farsalinos "Sonuçlar etkileyici, tütünün aksine elektronik sigara kullanımının kalp oksijenasyonu üzerinde etkisi yoktur." dedi. "Ancak dikkatli olmalıyız, açıkça belirtilmelidir ki bu uzun süreli kullanımda hiç bir etkisi olmadığı anlamına gelmez. Uzun süreli kullanım etkilerini değerlendirmek şu anda imkansızdır fakat şu andaki kanıtlar güçlü bir şekilde elektronik sigaraların tütün sigaraları ile karşılaştırdığında çok daha az zararlı alternatifleri olduğunu göstermektedir."

Tüm dünyadaki halk sağlığı otoriteleri elektronik sigaraları düzenlemeyi değerlendiriyor. Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu bir tıbbi düzenleme önerdi. Elektronik sigaranın, sigara alternatifi olarak kabul edilmesi ve bu konuda bilimsel tabanlarının atılması açıkça onu çok daha güvenli hale getirir. Önemli olan sağlık otoritelerinin bu ürünleri kısıtlamak yerine düzenlemesi, desteklemesi,ulaşılabilir kılması ve sigarayı bırakamayanlar için tıbbi yöntem olarak onaylamasıdır.

Kroner dolaşım: Koroner dolaşım, kalbi besleyen damarlarda kanın dolaşımıdır. Kalbin kas dokusu (miyokard) o kadar kalındır ki, kalp kanla dolu olmasına rağmen kanın kas dokusunun derinliklerine ulaşması için koroner damarlara gerek vardır. Miyokarda oksijenli kan taşıyan damarlar koroner arter, oksijeni alınmış kanı kalp kasından götüren damarlar ise kardiyak ven olarak adlandırılır.
Kalbin yüzeyinden giden koroner arterler epikardiyal koroner arterlerdir. Bu arterler, sağlıklı iken, miyokardın ihtiyacına yetecek kadar bir koroner kan akışı sağlayacak şekilde kendilerini düzenler. Göreli olarak dar olan bu damarlar, sıkça aterosklerozdan etkilenip tıkanabilirler, bunun sonucunda anjina veya kalp krizi meydana gelir. Miyokardın içinden giden koroner arterler ise subendokardiyal koroner arterlerdir.
Vücudun diğer dokularından farklı olarak miyokard kanlanmasında artıklık yoktur, bu yüzden koroner arterlerin tıkanması çok kritik olabilir.
 
 

Tiryakilere ilk e-sigara tavsiyesi

  • Ağustos 2015

İngiltere'de yapılan bir çalışmada elektonik sigaraların tütünden yüzde 95 daha az zararlı olduğu sonucuna varıldı.

Çalışmada ilk kez İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi ileride sigarayı bırakmak isteyenlere e-sigara reçete edilmesi tavsiye ediliyor.

Araştırma raporunu kaleme alanlardan biri de King's College London'dan Profesör Ann McNeill.

Profesör, e-sigara kullanımının önemli değişiklikler yaratabileceğini savunuyor ve "Bugün İngiltere'de her yıl 80 bin kişi sigara kullanımına bağlı olarak hayatını kaybediyor. Eğer sigara içen herkes e-sigaraya geçerse, ölümlerin sayısı 4 bine kadar düşebilir" değerlendirmesinde bulunuyor.

McNeill, bunun azami tahmin olduğunu ve ölümlerin çok daha azalabileceğini vurguluyor.

Raporda e-sigara kullanımının çocukları özendirdiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı da belirtiliyor.

'E-sigaraların daha az zararlı olduğu bilinmiyor'

Çalışmaya göre ayrıca İngiltere nüfusunun yarısı e-sigaraların gerçek sigaralardan daha az zararlı olduğunu bilmiyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu'ndan Profesör Kevin Fenton, "zararlı varsayımlar" yapıldığını ve bu varsayımlarla mücadele edilmesi gerektiğini söylüyor:

"E-sigaralar tamamen zararsız değil ancak gerçek sigaralarla karşılaştırıldığında, çok daha az zararlı oldukları kanıtlandı. Sorun insanların e-sigaraları en az gerçek sigaralar kadar zararlı görmesi. Bu durum milyonlarca kişinin e-sigaraya geçerek sigarayı bırakmasına engel oluyor olabilir."

Rapor aynı zamanda e-sigaranın İngiltere'de sigarayı bırakmak için en çok başvurulan yöntem olduğunu da kaydediyor.

Kaynak:www.bbc.com

Altyapı: Esigarakapida
Esigarakapida | Elektronik sigara satışı © 2017